NELER YAPARIZ?

MOBİL SİTE

Mobil web sitesi masaüstünden farklı olarak kullanıcıların daha sınırlı bir internet ve daha küçük bir ekrandan işlem yapacakları göz önünde bulundurularak buna yönelik hazırlanan web siteleridir.

MOBİL WEB SİTELERİNİN BAŞLICA ÖZELLİKLER:

Mobil web sitelerinde masaüstü sitelere göre etkileşim oranı daha yüksek olduğundan mobil siteler tamamıyla kullanıcı etkileşimine yöneliktir. Örnek verecek olursak hepimiz bir işletme ya da kuruma giderken mobil cihazımız ile adres ya da telefon bilgisine ulaşmak istemişizdir.

Mobil siteler masaüstüne göre daha sade ve net olarak tasarlanarak kullanıcıya aradığı bilgiyi en hızlı şekilde sunmaktadır.

Kullanılan ekranlar masaüstüne göre daha küçük ve çoğunlukla dokunmatik olduğundan tasarım buna uygun yapılmakta ve butonlar dokunmatik cihazlara göre kullanımı kolay olacak şekilde boyutlandırılmaktadır.

Mobil siteleri ziyaret eden kullanıcılar genellikle belirli bir amaç için siteye geldiğinden isteyebilecekleri (adres (konum), telefon numarası (call to action), kullanıcı yorumları, çalışma saatleri ) bilgiler kolay erişilebilir konumdadır.

Menü yapısı masaüstüne göre daha sadedir. Genellikle dokunmatik cihazlarda kolay kullanılması açısından ikonik ya da basit açılır menü olarak tasarlanmaktadır.

En önemlisi ise mobil cihazlarda internet sınırlı olduğundan mobil siteler masaüstü sitelere oranla çok daha hızlı olacak şekilde geliştirilmektedir.

MOBİL WEB SİTELERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bu zamana kadar geliştirdiğimiz projelerde öğrendik ki mobil cihaz kullanıcıları bir web sitesine girdiğinde genelde bir hedef doğrultusunda işlem yapmaktadırlar. Bu işlemler, kurum hakkındaki yorumlara bakmak, yol tarifi bulmak, telefon numarasını bulmak ya da çalışma saatlerini yani baktıkları saatte açık ya da kapalı olduğunu öğrenmek.

‘’Google’a göre bir işletmenin mobil web sitesi olmaması işletmeyi haftanın 4 günü kapalı tutmakla eşdeğerdir.’’

‘’Mobil cihazlar için hazırlanmış bir mobil web sitesi bu bilgileri, etkili daha da önemlisi hızlı bir şekilde sunmakta.

Bir web sitesini masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan görüntülemek daha rahat olabilirken, mobil bir cihazdan görüntülemek genellikle bir amaç için olmaktadır.