Müşteri Sadakati Üzerine

Kurumların hizmet verdiği alandan ya da sektörden bağımsız olarak ortak hedeflerinden birisi de müşteri sadakati oluşturmaktır.
Projemed Yapım

Yapılan araştırmalara göre mevcut müşterileri elde tutmak, yeni müşteriler elde etmekten çok daha verimlidir. Bu da işletmeler için önemli noktalardan birisidir. Müşteri sadakati bir müşterinin, markanın sunduğu hizmetini ya da ürününü pazarın rekabetinden bağımsız olarak birden fazla kez tercih etmesidir.

Müşteri sadakati için harika bir ürün ya da servis, benzersiz bir marka algısı, kişiselleştirilmiş pazarlama yöntemleri ve mükemmel müşteri desteği gerekmektedir. Müşteri sadakatinin her kurumun en önemli hedefi olduğunu göz önünde bulundurursak bu hedefi yakalamaya yönelik yapılan çalışmalar da bir kat daha fazla önem kazanmaktadır. 

Müşteri Sadakati Neden Önemlidir?

Herhangi bir kurum için en önemli değerlerden birisi de sadık müşterilerdir. Sadık müşterilerin sayısının artması marketing çalışmalarına ayrılan bütçenin azalması anlamına gelir. Sağlık alanında sadık hasta diye bir olgu bulunmamaktadır. Çünkü tedavisi tamamlanan hastalar için bir daha bu yönde bir ihtiyaç oluşmaz. Ancak yine de bu, kişinin kuruma sadık olmayacağı anlamına gelmez.

Bu noktada referans ve etkileşim devreye girer. Yapılan araştırmalara göre herhangi bir ürün alacak ya da hizmetten yararlanacak olan kişilerin %81’i ailesinin ve yakın arkadaşlarının deneyimine güvenmektedir. Sadık hastalar, kurumun mesajının yayılmasında ya da bilinirliğinin artmasında etkin rol oynarlar. 

Sadık Müşteri Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

Sadık müşteri kitlesi oluşturma sürecinin önemli bir kısmı aslında kişiye özel bir deneyim sunmaktır. Müşterilerin marka ile kolay iletişime geçebilmesi bu noktada önemli bir adımdır. İnternet sitesinde iletişim bilgilerinin olması ya da WhatsApp Business gibi alternatif kanalların varlığı müşterilerde aidiyet duygusu oluşturmaktadır. Müşterileri özel hissettirirken bir topluluk hissi yaratmak ve bunu etkin olunan platformlarda içerikler ile desteklemek sadık müşteri kitlesi oluşturmanın önemli adımlarından birisidir.

Günümüzde her geçen gün daha fazla kişiye ulaşan sosyal medya mecraları hem topluluk hissi oluşturmak hem de bunu desteklemek için en etkili yöntemlerden birisidir. Sadık müşterilerden oluşan bir topluluk zaman içerisinde kurumların aynı zamanda en etkili güçlerinden birisi haline gelmektedir.

Projeniz hakkında konuşalım
Formu doldurarak bize projenizden bahsedebilisiniz. Ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.
Veya bizi arayabilir, e-mail ile ulaşabilirsiniz.
Projemed Yapım
Projemed Yapım
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Projemed Yapım
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
13:53
Projeniz hakkında konuşalım