Sağlık Turizmi En Hızlı Büyüyen Sektörler Arasında Zirveyi Kaptırmıyor

Son Yıllarda giderek daha sık duymaya başladığımız bir kavram olan sağlık turizmi ülkemiz için giderek büyüyen bir gelir kaynağı hâline geliyor.
Projemed Yapım

Sağlık sektöründe birçok kurum ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti veren Projemed Reklam Ajansı Kurucuları Aydın Demir ve Erkan Boğa, dünya genelinde sağlık turizminin hızlı büyüyen bir pazar olduğunu ve Türkiye’nin bu pazardaki en güçlü aktörlerden biri konumunda olduğunu dile getirdi.

Bunun doğal sonucunun ise Türkiye’nin pastadan aldığı payın gün geçtikçe artması olduğunu vurguluyorlar. Uzun yıllardır sağlık ve sağlık turizmi sektörlerindeki varlıklarını sürdüren ve sahip oldukları deneyimle bu sektörlerin nabzını tutan Projemed Reklam Ajansı kurucuları Aydın Demir’e ve Erkan Boğa’ya sağlık turizmi ile ilgili görüşlerini sorduk.

Sağlık Turizminin Lider İsmi: Türkiye

Türkiye’nin sağlık turizminde en hızlı büyüyen ilk 3 ülke arasında yer aldığını belirten Aydın Demir aynı zamanda toplam sağlık hizmetleri ihracatında ilk 10 içinde bulunulduğunun altını çizerek şu bilgileri aktardı: “2022 yılının ilk 3 çeyreğinde 876.521 kişi çeşitli sağlık hizmetlerinden faydalanmak için ülkemize geldi. Bu rakam 2021 yılı boyunca sağlık hizmeti almak için Türkiye’ye gelen toplam kişi sayısından fazladır.

Türkiye’nin sağlık turizminin parlayan yıldızı olmasının pek çok sebebi var. Bunların başında Türkiye’de kaliteli sağlık hizmetlerinin dünyanın diğer birçok ülkesine oranla çok daha uygun fiyatlarla sunuluyor olması gelir. Diğer yandan Türkiye doğal ve tarihi güzellikleri, iklimi gibi ayrıcalıklarıyla turistler için genel bir cazibe merkezi. Sağlık turizmi alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlar her iki avantajın bir arada bulunduğu özel paketler sunarak global sağlık turizmi payından Türkiye’nin aldığı payın artmasına yardımcı oluyor.

Her ne kadar ülkemiz sahip olduğu ayrıcalıklar ile cazip bir merkez olsa da hekimlerimizin tecrübesine ve tedavi başarı oranlarının yüksekliğine dikkat çekmek önemli. Obezite cerrahi, diş, saç ekimi, estetik cerrahi, tüp bebek tedavisi ve üroloji alanlarında göz ardı edilmesi imkânsız başarılara imza atıyoruz. Söylemlerimin kaynağı Projemed Yapım olarak dijital görünürlüklerini artırdığımız hekimlerimiz ve kliniklerimiz. Başarılarının uygun şekilde aktarılması ile doğru hasta ve doğru tedavi eşleşmesi sağlanabiliyor. Bizlere de sürecin başarısına sunduğumuz katkının mutluluğu kalıyor.”

Sağlık Alanında Uzmanlık Ön Planda

Erkan Boğa, Türk doktorlarının ve sağlık çalışanlarının uzmanlığının, başarılı uygulamalara imza atmalarının ve Türkiye’de son teknoloji cihazlar kullanılarak tıp alanındaki son tekniklerin uygulanmasının Türkiye’nin sağlık turizmindeki popülaritesini artıran önemli etkenler olduğunun altını çizdi ve sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Sağlık turizminin her geçen yıl daha da büyüyen bir sektör olacağı çok açık. Bunun için hizmet kalitesinden ve hasta memnuniyetinden taviz verilmemesi gerekir.

Ülkemiz sağlık alt yapısı, kullanılan bilgi teknolojileri, hekim, sağlık çalışanı ve tedavilerin kalitesi gibi farklı alanlarda sağlık turizminin önde gelen ismi olsa da her konuda gelişmelerin sürdürülmesi ve hızla ilerleyen teknolojinin gerisinde kalınmaması son derece önemli. Ayrıca dijital dünyada görünürlüğü artırmak, potansiyel hastalara en doğru ve etkili şekilde ulaşmak da sağlık turizmi sektöründen alınacak payın artmasında büyük role sahip.

Neticede sağlık turizmi sadece sağlık sektörünü etkilemiyor, dijital dünya bu anlamda son derece belirleyici bir mecra hâline geldi. İsmini duyuran ve gerçekleştirdiği etkin tedavilerle öne çıkan hekimlerimiz ve kliniklerimiz sağlık turizminde bir adım öne çıkıyor. Projemed olarak biz de bu süreçte etkin bir rol üstleniyoruz. Dijital dünyada varlıklarını güçlendirmek, ismini öne çıkarmak isteyen iş ortaklarımızla verimli iş birliklerine imza atabiliyoruz. Yıllardır edindiğimiz tecrübe, sektörel eğilimleri analiz etmemizin ardındaki en önemli nedenlerden.”

Projeniz hakkında konuşalım
Formu doldurarak bize projenizden bahsedebilisiniz. Ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir.
Veya bizi arayabilir, e-mail ile ulaşabilirsiniz.
Projemed Yapım
Projemed Yapım
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Projemed Yapım
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
15:02
Projeniz hakkında konuşalım